We've been working on review for state testing, and I wanted to create additional activities for my math review stations. I used a sharpie to write various equivalent rational numbers on the chips (equivalent to 2, 3, 4 and 5). In less than 30 minutes, I had a challenging game. Total cost: $1.00 plus tax.
The true test came when I introduced the game to my students. They are naturally competitive, and listening to them converse about equivalent rational numbers while trying to block each other from getting four in a row was enlightening.
I'm thinking of purchasing some more so groups can create their own connect four games. So, the next time you're looking for a game for your students or children, considering stopping by a dollar store. The results are more than worth the cost!